bagażnik na rowery na hak, uchwyt na rowery na hakZagadnienia motoryzacyjne i samochodowe 

Bezpieczne przewożenie rowerów – bagażnik na hak holowniczy

Rozbudowa dróg rowerowych nie tylko w największych miastach, ale także w wielu miejscowościach turystycznych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, iż pakując się na wczasy zastanawiamy się, czy zabrać ze sobą rower. Jeśli nasz rower łatwo są się rozmontować, a jedziemy w pojedynkę, można znaleźć dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Trudności pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy z kilkuosobową rodziną i musimy zabrać parę rowerów. W takiej sytuacji warto skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – główne różnice

Rowery można przewieźć na dachu pojazdu, instalując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej montowanej na haku. Tak pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na przewóz aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednakże mają także nieco wad. Umocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, może być trudne przede wszystkim dla osób o niskim wzroście. Oprócz tego ustawienie rowerów na dachu zmienia wysokość samochodu, i o ile na ogół nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi mostami, bramami i kładkami dla pieszych, to wpływa na sterowność pojazdu z uwagi na większą podatność na silne podmuchy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają pojazdy, wobec tego prowadzący je kierowcy muszą zachować wzmożoną ostrożność przy cofaniu oraz parkowaniu tyłem auta. Jednoślady wiezione na platformie nieraz też wystają poza szerokość auta, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich drogach.

Bagażnik rowerowy – na co zwrócić uwagę przed jego kupnem?

Decydując się na nabycie platformy rowerowej na hak wypada wpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jest to dość kosztowny sprzęt, toteż warto już na wstępie oszacować jaką ilość jednośladów maksymalnie będziemy chcieli zabrać ze sobą. Platforma na rower dobrej firmy, przykładowo od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i o ile kupujemy ją w celu wzięcia jej na rodzinne podróże, opłaca się zdecydować się na taką, na której zamontujemy 3 albo 4 rowery. Inną znaczącą kwestią jest sprawdzenie łącznego ciężaru rowerów – przed zakupem platformy powinno się upewnić się czy wytrzyma ona ładunek jaki planujemy na niej zawiesić. Sprawdźmy również jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość zabezpieczeń podtrzymujących jednoślad na miejscu minimalizuje ryzyko jego przemieszczenia się w trakcie podróży, zagrażające potencjalnym porysowaniem karoserii. W przypadku wątpliwości, jaki bagażnik rowerowy wybrać, polecamy zwrócić się po wskazówki do reprezentanta sklepu oferującego taki asortyment.

Adres firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły