Wszystko o zdrowiu 

Zmęczone nogi – co jest przyczyną tego uczucia i jak się go pozbyć?

Bolące nogi po pracy to przypadłość wielu osób, szczególnie tych zatrudnionych w handlu lub gastronomii. Wiele godzin w pozycji stojącej czy chodząc – zwłaszcza w eleganckich butach, które często nie są odpowiednio miękkie – może powodować przeciążenie, uczucie zmęczonych nóg i obrzęki. Co pomoże na zmęczone nogi? Przedstawiamy sposoby łagodzenia bólu.

Przyczyny uczucia zmęczonych nóg

Zasadniczo nasze ciała są przystosowane do różnorodnego funkcjonowania w ciągu dnia, dlatego żadna monotonna forma całodniowej pracy nie będzie dla człowieka bezwzględnie dobra: ani siedząca, ani stojąca, ani praca wymagająca nieustannego chodzenia czy dźwigania. Zmęczenie nóg po pracy może wynikać z jednego lub kilku poniższych czynników.

Tryb życia

Oczywiście praca ma tu kolosalne znaczenie – większość z nas spędza w niej około 8 godzin dziennie, czyli połowę czasu, który ma do zagospodarowania w ciągu doby. Jeśli w drugiej połowie znajduje się czas na treningi, rozciąganie i zdrowy ruch, negatywny wpływ pracy można zredukować.

Nieodpowiednie obuwie

Niestety niektóre zawody wymagają konkretnej prezencji – jeżeli jednak twój do nich nie należy albo masz pewną elastyczność w tym zakresie, postaw na buty, które będą odpowiednio wyprofilowane, miękkie i wygodne, na niewielkim obcasie. Przy całym dniu spędzonych “na nogach” zrobi to kolosalną różnicę.

Zmiany hormonalne, szczególnie w okresie menopauzy

To czynnik, który nie wynika z błędów człowieka, a także może wpływać na zmęczenie nóg. Warto przypatrywać się sobie, by w razie czego zauważyć też te mniej oczywiste objawy.

Choroby układu krwionośnego

Ból i obrzęk nóg mogą też sygnalizować problemy z układem krwionośnym lub je powodować. Warto mieć to na względzie i zrobić odpowiednie badania, bo odpowiednio wcześnie odkryte patologie będą dużo łatwiejsze w leczeniu niż poważne stany.

Co pomoże na zmęczone nogi? Sposoby łagodzenia bólu

W pierwszej kolejności pomocny będzie odpoczynek z nogami ułożonymi w górze, powyżej linii serca. Kluczowe jest jednak wdrożenie zdrowych nawyków.

Dobrze w miarę możliwości w samej pracy ograniczyć te niewłaściwe, a wdrożyć pozytywne zmiany, jak na przykład regularne przerwy (w pracy fizycznej), niezakładanie nogi na nogę czy chwila spaceru w ramach odpoczynku od siedzenia przy biurku. Osoba wykonująca pracę stojącą może skonsultować ze specjalistą noszenie pończoch uciskowych, by ograniczyć zatrzymywanie się krwi i limfy w nogach.

Poza tym dla tych, którzy nie ćwiczą regularnie, już codzienny piętnastominutowy spacer będzie dobrym rozwiązaniem na start. Aktywni mogą wsiadać na rower lub wybrać się na basen.

Na zmęczone nogi świetnie sprawdzają się masaże stóp (przyjemnym dodatkiem będą olejki eteryczne, tylko pamiętaj, by najpierw zmieszać je z tzw. olejem bazowym, np. migdałowym).

Jeśli nie chcesz regularnie umawiać się do specjalisty ani wykonywać ich sobie codziennie ręcznie, możesz skorzystać z mechanicznego drenażu limfatycznego. To zabieg masażu uciskowego, który na twoich nogach wykona specjalny domowy aparat do presoterapii, podczas gdy ty będziesz czytać, oglądać serial lub relaksować się w inny sposób. Zabieg trwa około pół godziny, więc jest to czas możliwy do wygospodarowania na co dzień, a zmiana w funkcjonowaniu będzie wyraźnie odczuwalna. Z mechanicznego drenażu limfatycznego korzystają m.in. zawodowi sportowcy, by przyspieszyć regenerację.

Drenaż limfatyczny w domu na zmęczone nogi

Pomocne będzie też chłodzenie stóp w wodzie (tylko niezbyt zimnej i nie gorącej, by naczynia nie rozszerzały się, tylko obkurczały – może być letnia). Można dodać do niej sól do kąpieli, olejki eteryczne, zioła, w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Najlepsze efekty przyniesie na pewno łączenie różnych punktów z tej listy i dbanie zarówno o profilaktykę, jak i o relaks po wystąpieniu uczucia ciężkich nóg.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/zmeczone-nogi-co-jest-przyczyna-tego-uczucia-i-jak-sie-go-pozbyc

Powiązane artykuły