Wszystko o zdrowiu 

Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Więcej w temacie Cross Linking na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/.

Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to dolegliwość, która w dużym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia oraz może wywoływać kolejne schorzenia oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem winna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach współistnieje z innymi wadami oczu

Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która silnie koncentruje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i ma wiele receptorów bólu, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. Około drugiej i trzeciej dekady życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak z powodu nadwątlenia tkanki, która, według niektórych teorii, ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz krótkowzroczność, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Chorzy skarżą się także na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się też widzenie podwójne. Keratoconus nierzadko współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo okularów, z czasem jakkolwiek niezbędne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – metody wszczepienia pierścieni śródrogówkowych i cross linking

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pomocą rozmaitych zabiegów medycznych. Dzisiaj najefektywniejszym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Najlepsze efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie astygmatyzmu czy też miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po po odpowiednim czasie udać się na zabieg laserowy, który całkiem zlikwiduje wadę wzroku.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły