urolog kraków prywatnieWszystko o zdrowiu 

Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

U wielu pacjentów spotkanie z urologiem powoduje skrępowanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niesłychanie krępujące, co sprawia, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie niepokojące przejawy choroby, w szeregu przypadków odwlekają o kilka tygodni wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może rodzić poważne konsekwencje dla układu moczowego.

Masz problemy z wypróżnianiem? Zapisz się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O problemach z układem moczowym może alarmować mnóstwo rozmaitych symptomów, które w wielu przypadkach są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, że same znikną. Na które zatem objawy trzeba zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na badanie urologiczne? Są to w szczególności wszystkie zmiany związane z moczem, a więc jego ciemne zabarwienie, spienienie bądź pojawienie się w nim ropy lub krwi, ale także ból albo pieczenie przy oddawaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre symptomy są także mniej oczywiste, np. opuchnięcie stóp, ból podbrzusza lub pleców oraz nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni winni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy gdy zauważą zmiany na jądrach bądź prąciu. Wypada także podkreślić, że mężczyźni po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje urolog?

Pacjenci na ogół zgłaszają się do poradni urologa celem otrzymania porady dotyczącej wazektomii, wykonania biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), jak również leczenia wodniaka jądra, stulejki bądź torbieli nerek. Urolodzy codziennie przeprowadzają też mnóstwo skomplikowanych zabiegów, takich jak laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły