metoda Lasik, zabieg femtoLasikWszystko o zdrowiu 

Modelowanie rogówki laserem – o metodach korekcji wad wzroku

Korekta laserowa wzroku to w tym momencie standardowa forma korekcji presbiopii, astygmatyzmu, myopii czy hyperopii, jednak mało zainteresowanych zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi te są wykonywane przy użyciu różnych technik.

Metoda FemtoLASIK – bezbolesna, bezpieczna, a jednocześnie bezinwazyjna metoda korekcji wzroku

FemtoLASIK (nierzadko zwany też All-Laser-LASIK) to całkowicie bezpieczna, bezinwazyjna oraz nie wywołująca bólu metoda korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii), nadwzroczność (do +4 dioptrii) i w niektórych przypadkach starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – wykwalifikowany optometrysta potrafi przeprowadzić go w mniej niż dwadzieści minut. Atutem tego zabiegu jest to, że pacjent nadzwyczaj szybko odzyskuje ostrość widzenia – właściwie w ciągu doby po zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne obowiązki. Zabieg podzielony jest na dwa etapy i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się za pomocą mikrokeratomu. Podczas zabiegu FemtoLASIK najpierw przy użyciu lasera femtosekundowego rozdziela się płat rogówki o grubości około 0,1 milimetra, a w kolejnej fazie następuje modelowanie rogówki laserem excimerowym.

Pewnym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest spersonalizowana dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu tworzy się mapę rogówki i na jej podstawie koduje się wszelkie ruchy wiązki laserowej. Ten rodzaj zabiegu przeprowadza się u pacjentów z astygmatyzmem oraz dalekowzrocznością, których rogówka znamionuje się nietypowym kształtem.

Inne metody korekcji wad wzroku

Rzadziej stosowane sposoby korekcji wzroku to przykładowo:
EBK, w którym po znieczuleniu oka z rogówki usuwa się nabłonek (ulega on po pewnym czasie samoistnej regeneracji), a następnie modeluje się rogówkę przy pomocy lasera excimerowego. EBK zwana jest metodą powierzchniową, ponieważ nie dochodzi do ingerencji w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednak wykorzystać jedynie do korekty mniejszych wad wzroku.
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z przeróżnych względów nie jest zalecane wykorzystanie metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płat nabłonka rogówki odcinany jest nie laserem, a alkoholem.

Adres firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły