Kosmetyki Wszystko o zdrowiu 

Kwas hialuronowy a medycyna estetyczna

Kwas hialuronowy – wbrew swojej nazwie – jest polisacharydem, który znajduje się w rozmaitych tkankach organizmów żywych, np. w ciałku szklistym oka. Jednak najwięcej można go znaleźć w skórze. Aktywuje on wytwarzanie kolagenu, a przy tym dysponuje również zdolnością wiązania ogromnych ilości wody, i to właśnie m.in. on powoduje, iż skóra jest jędrna. Wraz z postępującym wiekiem zgęszczenie kwasu hialuronowego pomału się obniża, przez co skóra staje się wiotka. Stąd właśnie tworzą się zmarszczki, będące bezpośrednim następstwem nieuniknionego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.

Kwas hialuronowy – nie tylko medycyna estetyczna

Choć kwas hialuronowy głównie kojarzy się z zabiegami medycyny estetycznej, ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w znacznie szerszym zakresie. Wykorzystuje się go m.in. w ortopedii do leczenia rozmaitego rodzaju zwyrodnieniowych schorzeń stawów bądź w okulistyce w procesie leczenia syndromu suchego oka. W medycynie estetycznej natomiast kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, podniesienie brwi, spłycenie bruzd nosowo-wargowych, modelowanie podbródka, okolic ust oraz brody, usunięcie cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Nie licząc zabiegów na twarz, kwas hialuronowy stosuje się też na włosy (wzmacnianie cebulek włosów) i na dłonie.

Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, tym samym potencjalne reakcje uczuleniowe bądź podrażnienia po zabiegu pojawiają się okazjonalnie, jednak nie są wykluczone. Przed decyzją o zabiegu specjalista odbywa z pacjentem konsultację, w toku której ustala, czy istnieją przeciwwskazania do wykonania procedury wstrzykiwania kwasu hialuronowego, takie jak m.in. ciąża, trwające leczenie onkologiczne, opryszczka czy infekcje skóry, jak również ewentualna nadwrażliwość na ten cukier.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego odbywa się przy pomocy mikrokaniuli, która dzięki obłej końcówce nie rani tkanek jak typowa igła. Zależnie od powierzchni ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od trzydziestu do dziewięćdziesięciu minut. Po ostrzykiwaniu kwasem na skórze może być widoczny obrzęk, który utrzymuje się dwa, trzy dni. Warto zaznaczyć, iż rezultaty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są permanentne, dlatego że ten związek podlega naturalnemu procesowi metabolizmu przez organizm.

Powiązane artykuły