Usługi Wszystko o zdrowiu 

Chirurgia stomatologiczna – gdy standardowe leczenie nie pomaga

Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi przerażająco, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Jakie zabiegi wykona chirurg stomatolog?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek często powracających stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują przykre doznania. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.

Powiązane artykuły