Wszystko o zdrowiu 

Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Więcej szczegółów o biopsji fuzyjnej uzyskasz w tym miejscu.

Gruczoł sterczowy, nazywany prostatą, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina wielkością i postacią włoski orzech. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Pomaga to rozpoznać przerost lub zapalenie tego gruczołu, a także odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany nowotworowe. Powinno się podkreślić, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno bagatelizować ryzyka jego potencjalnego rozwoju.

Niepokojące symptomy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeżeli zauważyli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, tj. trudności z erekcją i wytryskiem, kłopoty w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Aby jednakże mieć bezsporną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Ile trwa biopsja gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równolegle obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który zwykle trwa ok. 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, gdyż prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog sprawdza pobrane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi zaburzenia krzepliwości krwi, korzystanie z rozrusznika serca czy alergia na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Adres firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły