Usługi Wszystko o zdrowiu 

Badania wysokościowe – sprawdź czy możesz pracować na wysokości?

Badania wysokościowe Bielsko - kliknij tu po dalsze informacje o tych usługach

Za pracę na wysokości uznaje się wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów nad ziemią bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników wykonujących roboty remontowo–budowlane, elektryków i przedstawicieli wielu innych branż. Na czym polegają takie badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo że zgodnie z przepisami BHP powinna być wykonywana z używaniem specjalnych zabezpieczeń, nie należy do bezpiecznych, w związku z tym badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego typu nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, narzekające na kłopoty z równowagą bądź mające problemy ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem kompleksowa diagnostyka z zakresu laryngologii (co ma wykryć kłopoty z błędnikiem i równowagą), neurologii oraz okulistyki. Badania wykonuje się poddając badanego prostym testom przy wykorzystaniu specjalnej aparatury. Podczas badań można również zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, stanowiące zaś poważne przeciwwskazanie do pracy na wysokości, poddanie się im jest więc szczególnie ważne. Nie należy martwić się, że konieczne będzie poświęcenie na te badania wiele czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w ciągu jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo są ważne?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, lecz nie oznacza to, że wystarczy wykonać je jednorazowo. Pamiętając, iż podczas pełnienia obowiązków mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że taki jest obowiązek nakazany przez prawo, badaniom wysokościowym trzeba poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast wykonywać je co rok.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły