Usługi 

Ważne badania psychologiczne operatorów

Badania operatorów Bielsko Biała - dalsze informacje o tych usługach.

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek ten przepisy nakładają także na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i co jest badane?

Czy badania operatorów są potrzebne?

Ustawa szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i dlatego wykonywanie tego typu kontroli jest tak istotne.

Na czym polegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie trwają one dłużej niż pół godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Standardowo są to 3-4 lata, a dla osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły