Sektor budowlany Usługi 

W trakcie budowy domu zadbaj o prawidłową hydroizolację

W toku budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania należy zadbać o właściwe zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie lub w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich solidność i zdolność do izolacji cieplnej, jak również przyczynić się do rozrostu chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które części budowli trzeba zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie dachy, balkony, piwnice, fundamenty i tarasy zielone, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy określą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej technologii powinno się użyć w odniesieniu do danych segmentów budynku. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią powłokę uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W trwałych ścianach z cegły, pustaka wypalanego czy dziurawki poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek zapobiegający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją. W podobny sposób hydrolizuje się też balkony.

Komu zlecić przygotowanie hydroizolacji?

Ważne jest, by planowanie hydroizolacji, powierzyć profesjonalnej ekipie, mającej wieloletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Generalni wykonawcy, deweloperzy i inwestorzy skorzystają na współpracy ze profesjonalistami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budowli w systemie „białej wanny”, a także montażem uszczelek pęczniejących, taśm dylatacyjnych, węży iniekcyjnych czy taśm PVC. Natomiast na zlecenie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, inwentaryzacją i uszczelnieniem przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.

Powiązane artykuły