Od czego zależy koszt wydruku 3D?Technologie Usługi 

Cena druku 3D – od czego zależy?

Dostępność zlecenia wydruku 3D dowolnej makiety, projektu czy części z tworzyw sztucznych zdecydowanie redukuje koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile celem firmy jest seryjna produkcja, zazwyczaj decyduje się ona na kupno profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie obsługujących je ekspertów. Tymczasem jeżeli konieczność opracowania modelu 3D jest okazjonalna bądź w grę wchodzi produkcja wyrobu o ograniczonym nakładzie, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy opracowaniu planu działań pojawia się zwykle pytanie: jak obliczyć cenę druku 3D?

Koszt druku 3D – bez bez plików STEP i STL będzie drożej

Na końcowy koszt wydruku 3D oddziałuje kilka elementów. Zlecający druk 3D nie zawsze ma gotowy do druku plik stosownym formacie (STEP czy też STL), dzięki któremu można wstępnie wyliczyć koszt realizacji zamówienia. Nierzadko podmiot zlecający opracowuje tylko szkic projektowy albo fizyczny model. To sprawia, że cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa z powodu konieczności przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego przedmiotu z użyciem skanera 3D, bądź też przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD. Kolejne czynniki znacząco wpływające na finalną cenę wydruku to, oczywiście, dobór samej technologii druku oraz tworzyw, z których wyprodukowany będzie produkt. Nie bez znaczenia jest także to, jakie będzie zużycie tworzywa (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk będzie miał kompletne czy częściowe wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie potrzebował dalszej obróbki (przykładowo lakierowania lub montażu dodatkowych modułów).

Jak wyliczyć koszt druku 3D?

Nie można jednoznacznie wyliczyć kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z firmą, u której zamierzamy złożyć zamówienie. W tym celu rekomenduje się przekazać jej plik do wyceny lub, jeżeli nim nie dysponujemy, skorzystać z formularza i szczegółowo przedstawić specyfikę zlecenia. Oszacowanie kosztu druku 3D wykonywane przez firmę CADXPERT jest darmowe. Specjaliści CADXPERT służą też wsparciem przy wyborze tworzywa i odpowiedniej techniki druku.

Adres firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły