Usługi 

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychotechniczne Bielsko Biała - zajrzyj tutaj po więcej informacji o tych usługach

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów w myśl prawa powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat parę słów. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty okażą się pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Adres firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły