Nie stać cię na złoto? Zainwestuj w srebro bulionowe!
Monety bulionowe, zwane też monetami lokacyjnymi, są dodatkową opcją dla osób chcących lokować swoje pieniądze w metale szlachetne. Owszem, najpopularniejszym kruszcem również w tym typie inwestycji jest złoto, jednak w ostatnich latach coraz więcej państw emituje srebrne monety bulionowe, które ekspresowo zdobyły zagorzałych zwolenników, w szczególności wśród inwestorów z niezbyt głębokim portfelem.
Monety kolekcjonerskie czy srebrne monety bulionowe – w co bezpieczniej inwestować?
Można powiedzieć, iż srebrne monety bulionowe są niejako nowością na rynku inwestycyjnym. Bite są w mennicach kilku krajów, na dodatek zaledwie od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku (pojawiły się najprzód w Kanadzie, w Chinach oraz w Meksyku). Chociaż są popularne wśród inwestorów od prawie pół wieku, ich oferta nie jest wciąż tak obszerna jak podobnych monet ze złota. Srebro bulionowe jest jednak znakomitą propozycją dla osób pragnących urozmaicić swoje oszczędności, a które boją inwestycji w nieco droższe monety kolekcjonerskie ze srebra lub których nie stać na inwestycje w platynę czy też złoto. Dlaczego monety bulionowe uważa się za lepszą inwestycję aniżeli monety kolekcjonerskie z tego samego kruszcu? Cena zakupu monet kolekcjonerskich w okresie zaraz po ich wprowadzeniu do sprzedaży zawsze wyraźnie przekracza koszt metalu szlachetnego, z którego zostały wytworzone. Wpływa na to po największej części pełny wydatek poniesiony przez mennicę na wybicia numizmatu (m.in. stworzenie przez grafika oryginalnego wzoru i przygotowanie stosownych sztanc). Nie bez znaczenia ma też to, że monety kolekcjonerskie emitowane są w limitowanej ilości sztuk, co natychmiast potęguje na nie popyt. Nie gwarantuje to jednakże, że z biegiem lat ich wartość będzie zawsze wzrastać! Należy mieć na uwadze, iż tak jak jakikolwiek okaz kolekcjonerski, monety takie są warte tyle, za ile zapragnie je kupić przyszły nabywca. Tymczasem srebrne monety bulionowe nie posiadają wymiaru kolekcjonerskiego (ich wizerunek zmienia się dość rzadko, a zarazem nie mają ograniczonego nakładu), tym samym ich wartość silnie powiązana jest z aktualną wartością srebra.
Srebro bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 uncji trojańskiej
Srebro jest najtańszym metalem szlachetnym, dlatego tez monety lokacyjne z tego kruszcu sporadycznie emitowane są w nominale mniejszym niż 31,1 g, a więc 1 uncja trojańska. I mimo, iż próba srebra .999 i nominał 1 oz to de facto standard dla tych monet, na rynku dostaniemy także monety o wadze 3 oz, 10 oz czy 1 kg. W rodzimych sklepach mających w swojej ofercie srebro inwestycyjne bez przeszkód zamówimy popularne na każdym krańcu świata Liście Klonowe z Kanady, angielskie Britannię oraz austriackich Wiedeńskich Filharmoników o niebanalnym nominale 1,5 euro.
Adres firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]