Baza porad Usługi finansowe i rachunkowe 

Krajowy System e-Faktur i faktury ustrukturyzowane

Faktury ustrukturyzowane - poszerz swoją wiedzę!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać kilka miesięcy dłużej. Projekt ruszył z dniem 1 stycznia 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli firm zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej nieprawidłowego odczytywania pól faktur!

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają ściśle ustaloną strukturę informacji opisanych z użyciem języka znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie niewiele mówi człowiekowi, który nie umie go rozszyfrować, jednakże dla stosownej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument jest absolutnie zrozumiały. Fakt, iż faktury otrzymują ujednoliconą strukturę sprawia, że niezależnie od tego jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to znamienny krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez programy księgowe informacji z faktur podsyłanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane kompletnie wykluczają ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z obowiązku przekazywania pliku JPK_FA

Każdy przedsiębiorca od 1 stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność m.in. szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, nie są zobowiązani przesyłać pliku JPK_FA oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, że nie zgubią faktury (KSeF zachowuje informacje o nich przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała patologiom w obszarze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie równa się zakazowi korzystania z zewnętrznej aplikacji do księgowania, lecz należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły