Usługi finansowe i rachunkowe 

Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Więcej szczegółów o systemie SWIFT.

Mimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

System SWIFT – ułatwia finalizację płatności międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny używany aktualnie system tego rodzaju. Nie licząc np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SEPA, Elixir i SORBNET.Na świecie działają również przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na obszarze konkretnego państwa.

Co jest w związku z tym głównym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz sporo innych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Dopuszczalne jest również przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie od czasu do czasu korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku największych banków, mających oddziały w Polsce.

– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły