Usługi finansowe i rachunkowe 

Co warto wiedzieć dolarze i gdzie znaleźć jego aktualny kurs?

Pełna oferta wymiany dolarów znajduje się tutaj.

Jeszcze 4 dekady każdy pragnął mieć chociaż kilka banknotów dolarowych, ażeby wstąpić na zakupy do Pewexu. A dziesięć lat później gromadzenie oszczędności w tej walucie było przejawem sukcesu w życiu zawodowym. Obecnie pokaźna część internautów robi codziennie zakupy za dolary, korzystając przy tym z powszechnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej dostawy przedmiotów z największych globalnych portali zakupowych. Nic zatem dziwnego, iż dolar stał się walutą, która nie wzbudza już sentymentu, a nabyć go można także nie wychodząc z domu, bo od szeregu lat w naszym kraju działają kantory online, w których można wymienić tę walutę po nierzadko bardziej rentownym kursie niż w instytucjach bankowych.

Z czego wytworzone banknoty dolarowe?

Nazwa „dolar” pochodzi od słowa “talar”. Taką nazwą określano monety z Czech zawierające 1 uncję srebra. I w rzeczy samej na początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty ze znakiem dolara, które w pierwszych latach zyskały sobie dużą grupę adwersarzy, wprowadzono do obiegu dopiero w szóstej dekadzie XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z deficytem bilonu. Co ciekawe, banknoty dolarowe nie są wyprodukowane z papieru, a z mieszanki włókien bawełnianych (ok 75%) i lnianych (ok 25%) z dodatkiem kilku innych komponentów, które pozostają tajemnicą państwową. Nie oznacza to jednakże, że amerykańskie banknoty są bardzo wytrzymałe – zbadano, że małe nominały funkcjonują w obiegu maksymalnie do 4-5 lat, z kolei banknoty o nominale 100$ – od 9 do 18 lat. Zużyte banknoty są mielone, a wytworzony z nich materiał jest sprzedawany podmiotom, które sporządzają z nich materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu ok. 30 lat, jakkolwiek są one także najczęściej gubione, a notorycznie właściwie wyrzucane. Statystyki mówią, że tak dzieje się rokrocznie z przeszło 62 mln $ w bilonie.

Jak sprawdzić kurs dolara?

Dolar to nazwa kilku walut jednak nie ukrywajmy, że gdy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który w poprzednim w. był najważniejszą walutą świata i dopiero w ostatnich latach sukcesywnie osłabiał się. Jednak wymiana dolara w dalszym ciągu jest sporą część obrotów na Forex. Zainteresowani najświeższym kursem dolara mogą w każdym momencie sprawdzić jego wartość np. na stronach kantorów online, gdzie kurs walut aktualizowany jest co parę chwil. Ponadto, można tam przeanalizować historyczne dane dotyczące kursu dolara oraz porównać jego cenę z aktualnymi kursami pozostałych walut.

Powiązane artykuły