Technologie 

WordPress 6.0 jakie zmiany przyniesie ?

Co się zmieniło w WordPressie 6.0?

CMS zawsze był przydatną opcją dla osób, które chciały prowadzić bloga, ale nie posiadały wiedzy programistycznej. Jednak WordPress 6.0 i najnowsze aktualizacje dążą do tego aby stworzyć jak najbardziej przystępny sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji za pomocą projektu strony internetowej.

Jednocześnie zmiana aranżacji strony powinna być dostępna z poziomu kokpitu i dostarczonych narzędzi, bez użycia instrumentów, odrębnych i bardziej zaawansowanych, takich jak język CSS czy Page Builderów.

WordPress 6.0 to aż 500 udogodnień, w tym ponad 400 poprawek oraz ulepszenie edytora Gutenberg.

Co nowego w WordPress 6.0?

Chociaż w poprzednich dwóch aktualizacjach: 5.8 i 5.9 było znacznie więcej modyfikacji w edytorze całej witryny, to nie oznacza to, że kwestia ta została odpuszczona, a wprowadzone zmiany są mniej wartościowe. Pomimo widocznemu skupieniu się na Gutenbergu, zestaw opcji, który został dodany do edycji witryn stanowi znaczne udogodnienie dla administratorów stron.

Dodatkowe funkcjonalności w edytorze całej witryny WordPress

W odniesieniu do edytora blokowego wprowadzono w najnowszych aktualizacjach trzy udogodnienia, na których szczególnie warto się skupić. Spośród nich wyróżnia się tzw. przełącznik stylów, daje nam on możliwość zmiany wariantów kolorystycznych do zastosowania na stronie. Aktualnie dostępne są cztery zestawy makiet, pozwalających wybrać różne palety odcieni i zastosować różne ustawienia typograficzne, aby stworzyć rodzaj motywu pochodnego o określonym stylu. Przełączanie się pomiędzy tymi wariacjami jest możliwe za pomocą jednego kliknięcia, co daje możliwość stworzenia kilku trybów wyświetlania strony, w zależności od użytych kolorów. Zmiana ta jest zdecydowanie największa w edytorze całej witryny w WordPress 6.0, ale jeszcze nie jedno dodane udogodnienie robi wrażenie.

Dodano pięć dodatkowych szablonów odnoszących sie do:

  • autora, pozwala na wyświetlanie nowych wpisów dokonanych przez danego twórcę
  • daty, umożliwia publikację artykułów z danego dnia
  • kategorii, która pozwala na segregację postów danego typu
  • tagu, wyodrębnienie treści z odpowiednim oznaczeniem
  • taksonomii, materiały o zdefiniowanej klasyfikacji

Dodanie tych szablonów, oraz ich przystosowywanie, być może okaże się czymś spodziewanym, co musiało się pojawić prędzej czy później. Wynika to bowiem ze zmian, jakie zaszły poprzez wdrożenie edytora blokowego i realizację zamysłu całościowej edycji witryny. Jednak możliwość pobrania całego motywu, łącznie ze wszystkimi wprowadzonymi zmianami, stylami i szablonami, a następnie implementacja ich na zupełnie innej stronie, dzięki zastosowaniu funkcji „Eksport”, która została dodana, daje możliwość powstawania i dystrybucji gotowych projektów stron, które zostały stworzone przez samych użytkowników z pominięciem działań deweloperskich.

Ulepszenia w edytorze Gutenberg

Wydanie WordPress 6.0 zawiera wiele drobnych ulepszeń, które mogą nie być od razu widoczne. Jednak najwięcej z nich znajduje się w Gutenbergu.

Najbardziej innowacyjnym, a zarazem prawdopodobnie ulubionym usprawnieniem SEO-wca, jest dodany skrót: [[. Jego użycie w treści artykułu daje możliwość wyboru odnośnika do dowolnego wpisu z rozwijalnej listy. W znaczącym stopniu ułatwi to proces organizacji linkowania wewnętrznego.

Nie jest to jednak jedyna zmiana w edytorze Gutenberg. Poniżej przedstawiono zakres pozostałych modyfikacji.

Oto co nowego w Gutenbergu:

  • zaznaczanie dowolnego fragmentu treści – dotychczas, było możliwe zaznaczanie tekstu tylko w obrębie jednego akapitu, lub w odniesieniu do całości, co możne stanowić istotne utrudnienie. Teraz możliwe jest zaznaczenie dowolnego fragmentu tekstu zarówna w obrębie tego samego bloku, jak i innego.
  • przekształcane elementy zachowują parametry – oznacza to, że np. po transformacji treści na nagłówek, zachowa on nadany mu wcześniej kolor. Warto jednak podkreślić, że ulepszenie to możemy zastosować, jak na razie, tylko do wybranych bloków.
  • ikonki portali społecznościowych mogą zawierać etykietę – jest to ustawienie opcjonalne i daje możliwość dodania nazwy marki dołączonej do znaku graficznego.
  • nowa funkcja: „Zablokuj” – pozwala ona niejako „zamrozić”, „ przykleić” blok, aby element nie poruszał się zachowując swoją pozycję, jak również nie został, przypadkiem czy celowo, usunięty. Opcję tą można znaleźć w menu kontekstowym określonego detalu.

Nowe bloki i usprawnienia obecnych

W pracy nad blokami, twórcy wersji WordPress 6.0 zwrócili uwagę przede wszystkim na detale, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów stanowią bardzo użyteczny dodatek. Pośród nich znajdzie się 5 elementów zawartych w sekcji: „Motyw”. A także jeden dodatkowy umiejscowiony w zakładce: „Wygląd”.

Wyżej wymienione elementy sekcji „Motywy” to:

  • formularz komentarzy wpisu
  • wpis biografii autora
  • awatar
  • czytaj dalej (umożliwia przeczytanie dalszej części tekstu)
  • comments query loop (zestaw dostosowywalnych bloków związanych z komentarzami użytkowników do postów);
  • stos, który razem z blokiem „Wiersz”, który został odświeżony, pozwala porządkować elementy w grupie w pionie lub poziomie. Zmiany tej można dokonać w panelu bocznym ustawień.

Uległ zmianie również blok „Grupa” – w sekcji „Wymiary” pojawił się parametr „Margines”, można go znaleźć w tym samym menu, widocznym z prawej strony.

Jakie jeszcze udogodnienia wprowadza WordPress 6.0? Oto one:

  • odstępy w bloku „Galeria” – dostajemy możliwość ustawienia wcięcia między poszczególnymi zdjęciami podczas tworzenia ekspozycji
  • element „Kolumny” zyskał nowe ustawienia – dzięki sekcji „Obramowanie” możemy dodać do detalu krawędzie oraz je edytować nadając im wybraną barwę, szerokość i zdecydować o sposobie wykończenia, czy będzie on miał kanciaste czy zaokrąglone kontury. Można również zawierać odstępy.
  • dzięki elementowi „Okładka” możemy dodać obrazek wyróżniający – jeśli obrazek został ustawiony we wpisie, możemy go umieścić wewnątrz danego detalu, wykorzystując do tego ikonkę z górnego paska menu
  • obsługa wielu autorów w bloku: „Pętla zapytań” – WordPress 6.0 pozwala na wybranie wielu autorów w ustawieniach elementów, w porównaniu z poprzednimi wersjami.

Odświeżony widok listy

Poprzednio, po otwarciu podglądu elementu, od razu wyświetlane były wszystkie elementy dostępne we wpisie. Teraz, aby ułatwić administratorom stron rozróżnienie struktury, pokazywane są tylko te główne, zakorzenione są pomijane. Jednakże gdy wybierzemy blok, ukryte detale ponownie zostają wyodrębnione.

WordPress 6.0 wprowadza również możliwość manipulowania wieloma elementami jednocześnie za pomocą skrótów klawiaturowych. Daje to możliwość przeniesienia lub usunięcia zestawu bloków za jednym zamachem.

Dodatkowe narzędzia do pracy z blokami i ulepszenia interfejsu

Nie pozostawia wątpliwości, że WrodPress 6.0 wprowadza wiele różnych, innowacyjnych detali wpływających na sposób prezentacji danych faktorów w obrębie witryny. Warte jednak zauważenia jest to, że zmianie uległ sposób w jaki prezentowane są narzędzia w ramach samego Gutenberga.

Podstawową modyfikację da się zauważyć w sekcji „Style”, który znajduje się w panelu bocznym ustawień. W miejsce wizualizacji wyglądu bloków, które przeniesiono poza menu, dodano stylowe przyciski.

Co jeszcze zostało ulepszone w WordPress 6.0?

  • przejrzystość odcieni w palecie barw
  • w ustawieniach typograficznych bloku nawigacji został dodany motyw dekoracyjny
  • większy wybór wariantów w filtrze dwubarwnym

Wprowadzono również nieznaczne poprawki w kolejności wyświetlania się ustawień w panelu bocznym w odniesieniu do niektórych bloków.

Wordpress 6.0 jakie zmiany1

WordPress 6.0 Podsumowanie

Pomimo tego, że WordPress 6.0 w mniejszym stopniu niż poprzednie aktualizacje skupia się na edytorze całej witryny, to z kierunku zmian można wnioskować, czego mogą dotyczyć przyszłe wersje. Ewidentnie da się zauważyć tendencje do tworzenia usprawnień dla właścicieli stron, tworzące proces tworzenia i edycji stron prostszym dla osób nie posiadających programistycznych zapędów.

Być może już w połowie października przekonamy się czy wnioski te są trafne.

Dzięki wyjściu wordpress 6.0 pozycjonowanie stron stało się prostsze.

Źródło tekstu: https://businesshero.pl/wordpress-6-0-jakie-zmiany/

Powiązane artykuły