Robienie zakupów Sport i hobby 

Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Chcesz zamówić kantar skórzany? Sprawdź https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest pospolitą częścią uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, bowiem jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym zwierzęciem. Kantar to jedna z kluczowych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie rzadko się rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do wymiarów i profilu głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc dobrać stosowny kantar? Na jakie jego cechy warto zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar skórzany czy podszywany?

W sklepach znajdziemy różne rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe czy podszywane. Te pierwsze, określane też halterami, są zalecane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu sprawuje nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy bądź skórzany. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład sztucznym albo naturalnym futrem, które można odpinać celem umycia. Kantar tego rodzaju znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras gorącokrwistych?

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym i źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który stosują właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar zwany pony (1) został natomiast stworzony dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i pasują między innymi do trakenów, koni fryzyjskich, wielkopolskich oraz półkrwi arabskiej. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire) i większych ras gorącokrwistych (np. śląskich).

Adres firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły