Sektor budowlany 

Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Więcej szczegółów o szalunkach Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma tymczasowa, którą zazwyczaj wykonuje się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna cechującego się gorszą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje pożądany kształt. Szalunki usuwa się dopiero po zastygnięciu mieszanki. Wykorzystując szalunki, można też efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, którymi są właśnie szalunki. W początkowym etapie prac niezbędne jest wykonanie szalunku, który potem zostaje zalany odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka solidnie zastygnie. Na ogół niezbędne jest do tego od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są chociażby w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Cechują się więc naprawdę dużym zastosowaniem, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły potrzebne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są również profesjonalne dźwigary i podpory. W wielu wypadkach zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takiej sytuacji wyjściem okazuje się być skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu zakładów budowlanych w szalunki oraz sklejkę.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły