Sektor budowlany 

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Tu zaopatrzysz się w szalunki Peri

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, aby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie przelotów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z drewna, metalu lub sklejki

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, która po rozmontowaniu może być wykorzystywana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wyprodukowane ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Na ogół jednakże stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają łączniki, głowice ze aluminium lub stali, narożniki i belki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku zespołów, które zazwyczaj oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wznieść jeden obiekt. Kupno wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby całkiem nierentowne . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Adres firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły