Sektor budowlany 

Projekty domów energooszczędnych – płać mniej za ogrzewanie

Odszukaj fachowców, którzy sporządzą projekty domów energooszczędnych

Od kilkunastu lat bardzo dużo uwagi poświęca się zagadnieniu oszczędzania energii. Świetnie wiemy już, że mnóstwo źródeł energii jest nieodnawialnych, co nakłada na nas konieczność zmniejszenia ich zużycia. Z kolei mniejsze zużycie energii w każdym przypadku oznacza mniejsze rachunki. To z tego powodu pojawiła się idea domów energooszczędnych, które współcześnie cieszą się rosnącą popularnością.

Projekty domów energooszczędnych – kiedy nieruchomość uznać można za energooszczędną?

Najważniejszym elementem w przypadku domów energooszczędnych jest rozmiar – im dom ma mniejsze rozmiary, tym mniejsze będą powstawały straty ciepła. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko wynika z powierzchni przegród, które pokonuje ciepło. Jeśli zależy nam na tym, by wydatki na ogrzewanie nie osiągały ogromnych kwot, koniecznie trzeba wybudować dom o raczej małej powierzchni. Nie należy jednocześnie zapominać, że powierzchnia przegród uzależniona jest również od kształtu domu. I w tym wypadku zasada jest naprawdę prosta – im bardziej zwarty kształt ma bryła domu, tym bardziej jest on energooszczędny. Wpływ na straty ciepła mają też okna. W domach określanych jako energooszczędne nie należy wybierać wielkich tafli, które sięgają od podłogi aż do samego sufitu. Okna są wszak w każdym przypadku potencjalnymi miejscami, przez które może uciekać ciepło. Takie ogromne okna można montować wyłącznie od południowej strony, która jest silnie nasłoneczniona. Niedopuszczalne jest w domach energooszczędnych umieszczanie dużych okien od strony północnej. Osoby, które nie chcą jednak rezygnować z wielkopowierzchniowych okien, powinny postawić na te, których standardowy parametr przenikania ciepła ma niską wartość.

Projekty domów energooszczędnych – czy domy wykonane z drewna gwarantują mniejsze zużycie energii?

Domy drewniane również mogą być domami energooszczędnymi. Wszystko zależy bowiem od omówionych powyżej elementów. Decydując się na właściwy rozmiar, zwartą bryłę budynku oraz poprawnie rozmieszczone okna, można być pewnym, że straty ciepła nie będą duże.

Adres firmy:
Pracownia Architektoniczna Bartek K.Sitarski
ul.Niezapominajek 3/20
30-239 Kraków

Mob.: 601 965 606
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły