Sektor budowlany 

Czym grozi brak izolacji fundamentów?

Fundamenty to na pewno najistotniejsze części budynku. W przypadku uszkodzenia staną się zagrożeniem dla całego obiektu. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, gdyż potrafi prędko je uszkodzić, zaś efekty tego będą zauważalne dla każdego z mieszkańców. Aby się przed tym zabezpieczyć należy już podczas planowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą niezbędne drogie oraz bardzo skomplikowane prace naprawcze. Rezultaty zawilgocenia ścian będą szczególnie widoczne na pierwszych kondygnacjach budynku. Jak wiec je odróżnić? Jakie techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – dlaczego tak ważna?

Jak już wspomnieliśmy, zawilgocenie potrafi być naprawdę niebezpieczne dla obiektu. Jeśli wilgoć dotrze do ścian, pierwszym objawem jest łuszczenie farby, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Naprawdę szybko bowiem ściany zajmują pleśni i glony, a te mogą okazać się ogromnym zagrożeniem dla zdrowia lokatorów domu. Naprawdę niebezpieczne będą dla ludzi z alergiami i schorzeniami układu odpornościowego, bo u nich czasem owocują także śmiercią. To dlatego tak istotne jest to, by fundamenty były odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Jakie techniki na to pozwalają?

Izolacja fundamentów – jak się ją wykonuje?

Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast zabezpiecza fundamenty przed deszczem i wodą podziemną. Zależnie od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest głównie na obszarach, na których nierzadko występują podtopienia. Ważne jest również to, jakie surowce będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego zawsze należy wybierać produkty najlepszych producentów.

Powiązane artykuły