Robienie zakupów Wyposażenie i urządzanie domu 

Zastosowania tablic kredowych kiedyś i współcześnie

Zielona tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy ma 10, 20 czy 80 lat. To dlatego, że jest to przedmiot wykorzystywany w procesie edukacji od co najmniej dwóch wieków i zdaje się, iż jeszcze przez jakiś czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne zastosowania.

Historia tablic kredowych

Na początku warto zaznaczyć, iż tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni istniały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, ponieważ wykonywano je z bloków łupkowych albo desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były stosowane od początku XIX w. aż do lat 60-tych XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swój nowszy, zielony odpowiednik – lżejszy, z powierzchnią powleczoną emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe wypadły z obiegu – są wytwarzane do dziś, ale rzecz jasna nie są już drewniane ani z kamienia. Funkcjonowanie tablic kredowych w dwóch kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, wobec tego sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei rysunek czy pismo na czarnej tablicy kredowej charakteryzuje się wyższym kontrastem, toteż dobrze jest instalować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany szczegół. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, chociaż zdrowsze dla wzroku, są pomału zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których atutem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Jak można użyć tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, przede wszystkim te o czarnej powierzchni, to także wspaniały dodatek dekoracyjny w domu. Wyśmienicie komponują się z wystrojem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne hasła czy narysować obrazki i zawiesić na ścianie zamiast plakatów. Zaletą takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas po jakimś czasie nudził. Przy tym nie wydamy wiele – pudełko wielobarwnej kredy to wydatek maksymalnie 5-10 złotych, a starczy na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można też rozrysować tabele z harmonogramem obowiązków domowych, które muszą zrealizować w tygodniu nasze dzieci. Można także zawiesić niewielką tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli bazgrać, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry towarzyskie.

Powiązane artykuły