Robienie zakupów Żywność 

Szukasz ekologicznych przetworów? Wybierz żywność z certyfikatami

Szukasz żywności eko? Wejdź na artmankiszonki.pl.

Od prężnego rozwoju branży żywieniowej, który zaczął się na początku zeszłego wieku, artykuły konsumowane przez nas każdego dnia zaczęto standardowo wypełniać różnorodnymi związkami przedłużającymi ich zdatność do spożycia. Ale wraz z rosnącą świadomością odbiorców odnośnie tego, co spożywają i jakie może to wywoływać skutki dla ich zdrowia, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni artykułów wykonanych z żywności nieprzetworzonej.

Czym wyróżnia się żywność eko?

Aby jakiś wyrób sprzedawany w Polsce mógł nazywać się „eko”, musi spełnić kilka warunków. Żywność ekologiczna oraz artykuły z niej sporządzone muszą posiadać konkretne certyfikaty wydawane przez upoważnione do tego laboratoria. Fundamentalną jednakże właściwością spożywczych wyrobów eko jest to, że zastosowane do ich przyrządzenia owoce i warzywa hodowano z zachowaniem wszelkich obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie używali syntetycznych nawozów ani środków protekcji roślin, które mogłyby mieć negatywny oddziaływanie nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które również szkodzą otoczeniu. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody gruntowe bądź wywołują zakwaszenie gleby, a natryski pół syntetycznymi pestycydami nierzadko skutkują śmiercią pożytecznych pszczół. Natomiast ekologiczna uprawa sprawia, że rośliny posiadają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, iż mniej tych niezdrowych związków przeniknie do ciała ich konsumentów.

Jak musi być oznakowana eko żywność?

Przetwory ekologiczne są poddawane stałej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym także w czasie przechowywania oraz transportu. Co istotne, jeżeli przetwór spełnia wymogi, jego producent nie licząc standardowych informacji m.in. o temperaturze przechowywania, możliwych alergenach, dacie zdatności do spożycia i masie netto, kraju produkcji składników, musi też koniecznie podać numer ID organu kontrolnego ten artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, którym są białe gwiazdki, które tworzą w kształt liścia. Poszukując ekologicznych przetworów powinno się więc czytać dokładnie etykiety produktów, a zamawiając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy na stronie opublikowana jest informacja o otrzymanych certyfikatach.

Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły