Robienie zakupów Sektor budowlany 

Rolety wewnętrzne – jakie zamówić do domu

Odmiennie od mieszkańców krajów skandynawskich, w Polsce przywykliśmy do przesłaniania okien. Tak chronimy naszą prywatność, ale także pozwala to decydować o ilości promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń. Zwykle do zakrywania okien korzystamy z firanek i zasłon, ale w ostatnich kilkunastu latach coraz częściej decydujemy się na rolety wewnętrzne, które zakładamy na okna.

Jakie rodzaje rolet wewnętrznych są dostępne w sklepach?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy bogaty wybór różnych rodzajów rolet: zaciemniających, rzymskich, okiennych czy ściennych. W większości z nich kupimy również wszystkie potrzebne akcesoria, takie jak kółka z żabkami, wsporniki sufitowe i ścienne, rozety czy karnisze metalowe. W jednym sklepie będziemy mogli dobrać cały zestaw niezbędny do założenia rolet. A to, które rolety będą nam odpowiadać, będzie już zależne od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, by robić przemyślane zakupy. Przykładowo, rolety rzymskie ładnie wyglądają na niedużych oknach, jednak nie poleca się ich osobom cierpiącym na alergię. Na takich roletach łatwo osiadają drobinki kurzu, ponieważ wykonywane są one z tkanin firanowych lub zasłonowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod kontrolą

Do regulacji dopływu światła do pokoju służą rolety dzień-noc. Zdadzą egzamin praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w salonie, pokoju dziecięcym, biurze, a także w łazience. Takie rolety posiadają naprzemienny splot wstęg zaciemniający i transparentnych. Wiele możliwości ich ułożenia względem siebie umożliwia regulację ilości promieni słonecznych, które będą przez nie przenikać. Co ważne, regulacja odbywa się bez potrzeby podnoszenia i opuszczania rolet! Natomiast popularne rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ wyprodukowane są z tworzywa, które nie przepuszcza światła. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni z oknami na wschód.

Rolety na zamówienie – na co zwracać uwagę

Okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i często okazuje się, że rolety w rozmiarach sprzedawanych przez producenta nie będą pasować. Wtedy pozostaje nam zamówić rolety na wymiar. Dbajmy przy tym, aby właściwie zmierzyć rozmiar okien, ponieważ źle dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą prezentować się niechlujnie. Jeśli zatem brak nam doświadczenia albo nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to profesjonalistom.

Powiązane artykuły