Nastolatki lubią literaturę dla młodzieży, bo widzą w niej odbicie siebie
Książki dla młodzieży zamówisz na https://www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz rzadszą styczność z ciekawą literaturą. Nastolatek wybiera głównie błyskawiczną rozrywkę w telewizji, na komputerze lub w telefonie, a po książkę przeważnie sięga wtedy, gdy jest to zadana lektura szkolna. I także z powodu przymusu czytania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla licznych młodych ludzi czytanie dla zabawy staje się niezrozumiałym konceptem.
Literatura młodzieżowa odwołuje się do typowych doświadczeń młodego człowieka
Nastolatki nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest mnóstwo literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy poruszają zagadnienia i snują historie ciekawe dla młodego pokolenia czytelników. Ta kategoria literatury dostała swoją nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści pisane z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla młodzieży sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu między innymi horrory, pełne akcji przygodówki czy historie obyczajowe. Jednakże cechą wspólną tych historii jest odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń nastolatków. Powieści te mówią więc o poznawaniem własnej tożsamości, kontaktach z rodzicami, pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni czy odkrywaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala licealistom poczuć, iż inni również przeżywają podobne problemy przez tych parę burzliwych lat dorastania.
Czemu warto zachęcać młodzież do poznawania literatury młodzieżowej?
Rekomendujemy oferować młodzieży interesującą ją literaturę, gdyż wzbudzenie w nich ochoty czytania dla zabawy z biegiem czasu daje wiele korzyści. Dziecko, które często oddaje się lekturze ma szerszy zasób leksykalny i dobrze radzi sobie z gramatyką oraz ortografią, co bezsprzecznie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Ale czytanie o dylematach innych osób w tym samym wieku to też metoda na dokładniejsze poznanie siebie, własnych potrzeb oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co ważne, rodzina nigdy nie powinna wyśmiewać pasji dziecka. Jeśli więc nastolatek chętniej czyta historie o wilkołakach czy kosmitach nie komentujcie, że to głupie tylko pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!
Adres firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa