filament do drukarki 3D, materiał do drukarek 3DRobienie zakupów Technologie 

Materiały do drukarek 3D – filamenty, żywice fotopolimerowe i inne

Firma CadXpert oferuje duży wybór materiałów do druku 3D: tworzywa termoplastyczne, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały te grupuje się na 4 rodzaje:
– PolyJet – utwardzane UV ciekłe żywice fotopolimerowe,
– SLS – proszek poliamidowy spiekany selektywnie,
– SLA – żywice fotopolimerowe o różnorodnych cechach, które utwardza się promieniem lasera,
– FDM – warstwy ciekłych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Wydzielamy tu 2 podkategorie: FDM do szybkiego prototypowania z niedrogich termoplastów oraz przemysłowe FDM używane do profesjonalnej produkcji z funkcjonalnych termoplastów.

Filament – wszechstronny termoplast w przystępnej cenie

Filament to tworzywo używane do druku 3D w technologii FDM. Ta technologia druku oraz tworzywo są wykorzystywane do seryjnej produkcji, a także do testowania funkcjonalnego oraz szybkiego prototypowania z łatwych do modelowania termoplastów. Które filamenty są zwykle stosowane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po materiały inżynieryjne (między innymi te odporne na pękanie) bądź mające szczególne właściwości (np. odporność na ogień) oraz łatwe w obróbce poliestry alifatyczne czyli PLA. Technika druku FDM dorównuje wydrukom otrzymanym przy pomocy pozostałych szeroko stosowanych metod: wtrysku czy termoformowania. Naczelne atuty filamentów to powszechna dostępność, proekologiczny sposób ich produkcji (czysty i nietoksyczny, więc wykonane tą metodą prototypy można używać m.in. w biurach), jak również przystępna cena idąca w parze z dobrą jakością druku.
W ofercie firmy CadXpert w technologii FDM znajdziemy filamenty:
– do szybkiego prototypowania,
– inżynieryjne,
– elastomery.

Pozostałe materiały do drukarek 3D – przeznaczenie fotopolimerów

Pomijając filamenty, CadXpert oferuje też wiele innych materiałów do druku 3D. Te dedykowane dla technologii Polyjet to m.in.:
– wysokotemperaturowe,
– imitujące polipropylen,
– gumopodobne.
PolyJet jest uważana za niesłychanie precyzyjną oraz wszechstronną technologię drukowania w 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe są utwardzane warstwa po warstwie za pośrednictwem światła UV. Za sprawą swoich właściwości mają zastosowanie przeważnie jako modele: anatomiczne, koncepcyjne, inżynieryjne i imitujące produkt końcowy. Z tych fotopolimerów wykonywane są także opakowania, obudowy oraz inne artykuły użytkowe.
Z kolei w stereolitografii (czyli technologii SLA) są to m.in. materiały:
– odlewnicze,
– stomatologiczne,
– standardowe,
– inżynieryjne.
Jakie przeznaczenie ma ciekła żywica fotopolimerowa, którą utwardza się wiązką lasera? Bardzo szerokie. Przede wszystkim używamy jej w przemyśle i medycynie do trójwymiarowego druku projektów koncepcyjnych oraz prototypów, a także różnorodnych detali wymagających gładkiej powierzchni.

Adres firmy:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły