Kształcenie 

Myślisz o studiach wyższych? Sprawdź najbardziej oblegane kierunki

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to dylemat, przed którym rok w rok staje dziesiątki tysięcy abiturientów. W wielu przypadkach wybór ten określa rozwój przyszłej kariery. We wrześniu znów rozpoczęły się tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy więc, które kierunki są najbardziej oblegane.

Rozchwytywane kierunki studiów

Wśród 10 najbardziej popularnych kierunków studiów niezmiennie na pierwszym miejscu pojawia się informatyka. Zainteresowani naukami ścisłymi coraz częściej decydują się również na studia pochodne, które mają wysoki potencjał przyszłościowy. Są to rzecz jasna robotyka i automatyka, które nie są może kierunkami nowymi, jednakże dopiero wraz z rozkwitem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla pasjonatów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, abiturienci wybierają z reguły zarządzanie i psychologię. Na kolejnych pozycjach uplasowały się prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (m.in. rachunkowość i finanse), wszelkie filologie (głównie angielska) bądź budownictwo.

Najwięcej kandydatów na miejsce przypada na kierunkach z obszaru orientalistyki (sinologia i japonistyka), a także matematyki. Najtrudniej dostać się także na wydziały związane z filmem i teatrem, designem czy marketingiem. Trzeba zaakcentować, że spora liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści ubiegają się przecież o przyjęcie nawet na kilka kierunków w tym samym czasie.

Jak podjąć słuszną decyzję o kierunku studiów?

Stojąc przed wyborem kierunku powinno się wziąć pod uwagę pasje, ale też przyszłe zapotrzebowanie na rynku pracy. Warto aczkolwiek pamiętać, że konkretny kierunek nie określa na zawsze przyszłej kariery. Absolwenci studiów licencjackich i magisterskich mogą swobodnie poszerzać zdobyte umiejętności na studiach podyplomowych. Są one prowadzone na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i zazwyczaj nie ma wymogu ukończenia studiów kierunkowych, by w nich uczestniczyć. Wystarczy posiadać tytuł magistra, inżyniera lub licencjata.

Studencie, pamiętaj! Okres studiów to czas, kiedy można również dodatkowo rozwijać swoje kwalifikacje przykładowo poprzez pomoc w wolontariatach bądź studenckich organizacjach. Należy wykorzystać te lata jak najlepiej.

Powiązane artykuły