Biżuteria Robienie zakupów 

Obrączki ślubne – kilka słów o ich ciekawej historii

Znajdź obrączki Kraków.

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezwykle emocjonującym dniem życia. Sakrament ten jednoczy Państwa Młodych na zawsze, a oznaką ich uczucia, zaangażowania i wierności są obrączki ślubne.

Mężczyźni nie zawsze mieli obrączki ślubne

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścienia stało się częścią sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednakże, że panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka stuleci później. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojnę, jednakże obyczaj ten spopularyzował się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak na przykład w Irlandii, w Kanadzie, we Włoszech czy na Słowenii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie ze staroświeckimi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz przymierza obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej subtelnym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale (jak miedź lub mosiądz) symbolizujące potęgę miłości. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia używa się przede wszystkim złota i platyny, które są oznaką zaufania do małżonka. Rzecz jasna, są one też w wielu przypadkach zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najchętniej kupowane są ponadczasowe, proste pierścienie ze złota oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano dwa typy złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą też nieraz usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też ważny dla młodej pary cytat.

Adres firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły