Automatyka dla przemysłu 

Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Zamów silnik prądu stałego.

Wiele rzeczy, z którymi stykamy się codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, by działać stosuje silniki na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, małe lub ogromne, te urządzenia zmieniły nasz tryb życia oraz pracy, tymczasem przeciętny człowiek zazwyczaj nie ma świadomości tego, z jakich elementów złożone są ani jak działają te silniki.

Silniki elektryczne prądu stałego – co warto wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych DC jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od niemal dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, następujących usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do szerokiego zastosowania w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się badania i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, jak np. Thomas Davenport, Michael Faraday czy Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały składają się ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika, stojana, komutatora oraz szczotek. Obecnie często wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są generalnie lubiane za swoją niezawodność, a także cichą pracę.

Gdzie używa się silników elektrycznych DC?

Powiedzieć, iż silniki elektryczne DC są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w domu posiadasz czytnik DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneprądu stałego są podzespołem samochodów czy pociągów sterowanych radiowo, a więc zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy też naszym pociechom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej czy produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silników prądu stałego używają też entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne DC o niskiej mocy bez problemu można kupić w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających wysokie jakościowo rozwiązania od cenionych światowych producentów.

Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Powiązane artykuły